Why Is Shakeology Expensive

Why Is Shakeology Expensive?

Why Is Shakeology Expensive? This is a question that I get from time to time when I am talking to people. Some people  say “I would love to try it”, but they are concerned about the price. I honestly get it, I really do because I felt the same way at first, but what I found is that I can’t get any shakeology alternative that provides me with all the vitamins and nutrients that this product does. I am not going to go into detail what all Shakeology does for you in this blog, you can go here for that.

You can actually save money!

Would you believe you can actually save money by using Shakeology as a meal replacement, which breaks down to around $4.25 a shake, you actually save money. The average person spends between $5-$9 on a meal, sometimes more, and no where near as healthy and nutrient dense. I actually get mine as a coach for $3.70 a day and that includes my BSF. Think of it this way, you can’t look at it as $129.95 on top of what you’re already spending, but $120 replacing what you’re already spending at the grocery store. Remember, you’re replacing an entire meal with Shakeology and therefore don’t have to purchase the groceries for those meals. If you would actually purchase all the foods necessary to get the same amount of nutrients and vitamins that are in Shakeology, you would be spending quite a bit more than the cost of Shakeology.

The Honest Truth

 I got to be honest here with you, I hear a lot of  people claim to be broke when it comes to the important things. But yet you see them with their new cars, new gadgets, nice hair cut, nails did, eating out,  shopping, etc and that’s all fine and I enjoy those things also, but don’t use it as an excuse, just say that it’s not that important to you and see how that feels. I know that’s kind of harsh but what you don’t understand is that I am truly trying to HELP you out. I will even show you later how to get yours paid for with you RESULTS.

Shakeology Alternative

Many people try to come up with a Shakeology alternative and trust me there isn’t an alternative. Sure you can buy cheaper products on the market, but you’re getting what you pay for.  Shakeology is NOT just a protein shake (it is a good source of protein, but it is so much more). I know that I want to INVEST the best money I can into MYSELF. The BEST investment you’ll ever make is in yourself. I challenge you to do your research, complete a Shakeology review, but if you’re not happy with your Shakeology alternative and are looking for so much more than just a protein shake then Shakeology is the answer in my opinion.  Also does you protein come with a 30 day money back guarantee if you don’t like the way it tastes or it doesn’t deliver results that get you closer to your goals?

Product of the Product

I am a product of the product, my life, body, and story is a testimony of how it’s helped me, I am not just trying to sell you anything that I don’t believe in, as a matter of fact if you’re not going to use it or our products I would rather you save your money. My goal is that you become a walking billboard for Team Beachbody, I know that if you will put forth the effort and drink Shakeology daily that you will get results.

Shane Minton

Star Diamond Coach

P.S. If you’re interested in trying and doing a Shakeology review for yourself you can get your bottom of the bag guarantee here!

Hope you enjoyed today’s post on Why Is Shakeology Expensive